Budowa kodu Data Matrix
Data Matrix, to matrycowy dwuwymiarowy kod kreskowy (2D), składający się z czarnych i białych pól (tzw. modułów) zamieszczonych w granicach wzoru wyszukiwania. Może on kodować cyfry, znaki alfanumeryczne oraz dane ośmiobitowe.
Czarny moduł oznacza binarne 1, biały binarne 0, lub odwrotnie przy zastosowaniu odwróconego współczynnika odbicia.
Symbole Data Matrix mogą być zakodowane w wersji:
- kwadratowej (zakres od 10×10 modułów do 144×144 modułów, możliwa tylko parzysta liczba kolumn i rzędów)
- prostokątnej (od 8×18 modułów do 16×48). Ta pierwsza stosowana jest częściej ze względu na możliwość umieszczenia większej ilości informacji
Największy możliwy kwadratowy symbol Data Matrix koduje 3116 cyfr, największy prostokątny jedynie 98.
Poniższy obrazek zawiera zakodowaną informację: „Przykładowy kod Data Matrix”.
Przykładowy, zakodowany tekst o długości 1000 znaków ASCII:
Pierwsza kolumna i ostatni rząd kodu Data Matrix, jest wspomnianym wcześniej wzorem wyszukiwania składającym się z samych czarnych pól. Dodatkowo prawy, górny narożnik w standardzie Data Matrix ECC 200 jest zawsze białym polem.
Standardowy kod Data Matrix ma możliwość zakodowania znaków o wartościach od 0 do 127 zgodnie z ISO/IEC 646, czyli wszystkich znaków ASCII, oraz o wartościach od 128 do 255 zgodnie z ISO/IEC 8859-1 – uwzględniającego znaki łacińskie (rozszerzone ASCII).
Ciekawą i bardzo użyteczną właściwością kodu Data Matrix jest zastosowana korekcja błędów Reeda-Solomona. Umożliwia ona, korekcję uszkodzonych symboli, co w praktyce oznacza możliwość odczytania kodu nawet, gdy duża jego część (maksymalnie około 30%) została zniszczona lub uszkodzona. Tym samym znika dobrze znany z kodów kreskowych jednowymiarowych problem odczytu kodu na lekko zagiętej, bądź też rozmazanej powierzchni.
Symbolika Data Matrix została częściowo przyjęta przez system GS1 (Data Matrix wersja ECC 200) ze względu na jej rozwiązania techniczne, oraz możliwość zakodowania struktur danych tego systemu, między innymi FCN1.
Pełna specyfikacja techniczna Data Matrix dostępna jest na stronie organizacji GS1.